FEST SCHEDULE

FESTIVAL SCHEDULE 2023

Last updated October 30, 2022.

Spots available for PRIVATE LESSONS with Festival Maestros every day. Ask for conditions and availability info@tangousachampionship.com

 

THURSDAY EVENING SCHEDULE

Time PUGLIESE BALLROOM  1st Floor GATEWAY BALLROOM – 2nd Floor

6.00 to 7.15 pm

WELCOME CLASS Intermediate TANGO
Miriam Larici & Leonardo Barrionuevo
Corte Vs Planeo – Lead & styling

7.00 pm

Ballroom doors open for audience

7.15 to 9.15 pm

 

N/A

COMPETITION STARTS

Presentation of the Official Judges

Salon Tango Senior competition and
1st
 Qualifying Round for Tango de Pista and Stage Tango Official Categories
Competition DJ: Marcelo Rosensaft

 

9.15 pm to 3.00 am

 

N/A

Grand Opening Milonga 

11.00 pm Presentation and Group Demo by the FESTIVAL MAESTROS
11.15 pm Coronation of Salon Senior Champions
 

FRIDAY MORNING and AFTERNOON SCHEDULE

Time Pugliese Ballroom D’Arienzo Ballroom Di Sarli Ballroom Gateway Ballroom
10.00 to 11.15 am

Inter/Advanced TANGO
Marcos & Florencia
Barridas. Our favorite combination of barridas for both roles

N/A

All Levels TANGO
Guillermina & Mariano
Elements for social dancing: embrace, walking, fluidity on the dance floor

9.00 – 11.30 am

Maestros’

Rehearsals

11.30 am to 12.45 pm Intermediate TANGO
Junior & Guadalupe
Ochos and boleos
Intermediate VALS
Guillermina & Mariano 
Vals rhythm & musicality

Maestros’

Rehearsals

N/A

Lunch Break
12.55 to 1.55 pm
N/A N/A N/A N/A
2.00 to 3.15 pm Advanced TANGO
Miriam & Leonardo
Enrosques for leaders & followers
Intermediate TANGO
Junior & Guadalupe
Close embrace
All Levels
MILONGA
Marcos & Florencia
Useful elements to build a musical and creative dance
N/A
3.30 to 6.30 pm

MATINEE MILONGA

Maestros’

Rehearsals

N/A N/A

FRIDAY EVENING SCHEDULE

7.00 pm

GATEWAY BALLROOM 2nd floor
Doors open for audience

7.15 pm to 9.00 pm

COMPETITION STARTS:

Qualifying rounds for “So you think you can tango?” Category
Second Qualifying Round for Tango de Pista and Stage Tango Official categories

Competition DJ: Marcelo Rosensaft

9.00 pm to 3.00 am

Milonga

DJ to be announced

11.00 pm Special performance to be announced
11.15 pm
Announcement of Official Categories Semifinalists and
Coronation of “So you think you can tango?” Winners

SATURDAY MORNING and AFTERNOON SCHEDULE

Time Pugliese Ballroom D´Arienzo Ballroom Di Sarli Ballroom Gateway Ballroom
10.00 to 11.15 am

Inter/Advanced TANGO
Miriam & Leonardo
Giro from a back sacada

All Levels TANGO
Junior & Guadalupe
Technique for leaders

N/A

All Levels TANGO
Guillermina & Mariano
Technique for Followers
11.30 am to 12.45pm Intermediate TANGO
Marcos & Florencia
Ganchos: combination for both roles
All Levels TANGO
Miriam & Leonardo
Media Luna vs Giros (Half Moon Vs Turns)
Advanced TANGO
Guillermina & Mariano
Advanced figures with sacadas and turns
N/A
Lunch Break
12.55 to 1.55 pm
N/A N/A

N/A

Maestros’

Rehearsals

2.00 to 3.15 pm Intermediate MILONGA
Junior & Guadalupe
Musicality and sequences
Advanced TANGO
Miriam & Leonardo
Rotating colgadas for social dancing
Pre – Intermediate TANGO
Marcos & Florencia
Circularity: circular walkings to navigate the dance floor
N/A
3.30 to 4.45 pm N/A Advanced TANGO
Junior & Guadalupe
Volcadas
Pre – Intermediate TANGO
Guillermina & Mariano
Pivots, ochos and changes of direction
Inter/Advanced VALS
Marcos & Florencia
Turns and chained movements to flow with the music
4.30 to 6.45 pm

MATINEE MILONGA

N/A

5.00 to 6.30 pm

Maestros’

Rehearsals

N/A

SATURDAY EVENING SCHEDULE

7.00 pm

GATEWAY BALLROOM 2nd floor
Doors open for audience

7.15 to 9.15 pm

COMPETITION STARTS:
Qualifying rounds for Vals and Milonga Categories

Semifinal Rounds for Tango de Pista and Stage Tango Official Categories

Competition DJ: Marcelo Rosensaft

9.15 pm to 3.00 am

GALA MILONGA

DJ to be announced

10.45 pm Announcement of Finalists of Vals and Milonga categories
Announcement of Finalists of Tango de Pista and Stage Tango Official Categories

11.30 pm: MAIN MASTERS SHOW!

SUNDAY MORNING and AFTERNOON SCHEDULE

Time Pugliese Ballroom D´Arienzo Ballroom Di Sarli Ballroom Gateway Ballroom
10.00 to 11.15 am

Special DJ Workshop

in Caló Room

10.00 to 11.15 am

Intermediate VALS
Guillermina & Mariano
Molinetes, giros, enrosques

Pre – Intermediate TANGO
Marcos & Florencia
 The cross and its multiple possibilities.
Playing with the cross position

Intermediate TANGO
Miriam & Leonardo
Sacadas during molinete in closed embrace. Fun!
N/A
11.30 am to 12.45 pm Inter/Advanced MILONGA
Guillermina & Mariano
Milonga II: traspie, lisa. Figures
Advanced TANGO
Junior & Guadalupe
Alteraciones
All Levels TANGO
Miriam & Leonardo
Paradas, pasadas & embellishments
Lead & styling
 

Lunch Break

N/A N/A N/A

12.00 – 3.00 pm

MATINEE MILONGA

2.00 to 3.15 pm Intermediate TANGO
Junior & Guadalupe
Sacadas
Inter/Advanced TANGO
Guillermina & Mariano
Boleos for followers and leaders
Advanced TANGO
Marcos & Florencia
 Off-axis.
Subtle off-axis to use on the dance floor
 
3.30 to 4.45 pm Inter/Advanced VALS
Miriam & Leonardo
Vals rhythm: spinning & giros
All Levels TANGO
Marcos & Florencia
 Dancing in a reduced space.  Useful tools for the dance floor
Advanced TANGO
Junior & Guadalupe
Colgadas
N/A
Afternoon Break
N/A N/A N/A

5.00 to 6.00 pm

Maestros’

Rehearsals

SUNDAY EVENING SCHEDULE

7.00 pm

GATEWAY BALLROOM 2nd floor
Doors open for audience

7.15 to 9.00 pm

COMPETITION GRAND FINAL
 Vals and Milonga categories
Tango de Pista and Stage Tango Official Categories

8.40 pm PRIZES CEREMONY:
Coronation of the Vals and Milonga USA Champions,
and
Coronation of the
Official USA Tango de Pista and Stage Tango Champions

who will represent the USA at Tango Buenos Aires Dance World Cup in September.
(Official Photos with all champions)

Competition DJ: Marcelo Rosensaft

9.00 pm to 3.00 am
Farewell Milonga

 

DJ: To be announced

11.00 pm Farewell Master Show